Abiodun Appoints Transition Committees For Ogun 20 LGAs - THE DAILY CRUCIBLE

Breaking

Ads

Friday, January 3, 2020

Abiodun Appoints Transition Committees For Ogun 20 LGAs



From Ayobami Ife,
 Abeokuta

Governor Dapo Abiodun on announced the appointment of transition committees for the 20 Local Government Areas of the state.

Elected chairmen completed their tenures in October 2019. The transition committees will be in place pending when the Ogun State Electoral Commission (OGSEIC) conducts election to pick new council chairmen.

The Chief Press Secretary to the Governor, Mr Kunle Somorin, in a release said  the new caretaker committee members were chosen in furtherance of the Government philosophy of inclusive and participatory governance.

Each of the committees comprises of a chairman, a vice chairman, secretary to the local government and two members .

Below are the list of the 20 Local Government Transition Committees.

Abeokuta South - Chair: Hon. Ago Shomide,  Vice : Samodi Olanrewaju, Nuru Ayorinde (Secretary), Mrs Iyabo Adebambo(member), Wale Bakare(Member).

Abeokuta North : Chair: Prince Tunde Tella, Vice - Chair: Abra Okedara, Secretary: Taiyelolu Egbeyemi, Dipo Ogunyemi (Member) and Rabiu Adebayo(Member).

Obafemi Owode: Chair: Fatai Mustapha, Vice - Chair: Olabode Okanlanwon, Secretary: Ahmed Osho, Serifat Balogun (Member) and Adewale Odamo(Member).

Odeda : Chair: Semiu Bola Lawal, Vice - Chair: Akindele Akanji, Secretary: Adeboye Oyadina, Fatai Adebowale(Member) and Somorin Oluseye(Member).

Ifo : Chair : Fola Salami, Vice -Chair: Nurudeen Matanmi, Secretary : Rashidat Adeoye, Dapo Adegbesin(Member) and Mrs Sumbo Ogunmuyiwa(Member).


Ewekoro- Chair:Muyiwa Babayemi, Vice + Chair: Noheem Adebowale, Secretary: Niyi Ojuola, Ajibade Owolabi(Member) and Mrs Tosin Babatunde(Member)

Ijebu - Ode- Chair: Olugbenga Olugbile, Vice - Chair: Lagun Anibi, Secretary : Amos Oluwo, Niyi Quadri(Member) and Abiodun Amish(Member).

Odogbolu - Chair: Femi Onokoya, Vice - Chair: Alhaja Abdulahi Oluwatoyin, Secretary : Akeem Yisua, Bankole Oseni(Member) and Comrade Musa(Member).

Ijebu North East : Chair: Segun Odunola, Vice - Chair: Iyabo Onadipe, Secretary : Femi Renaiye, Yisau Adeniyi(Member) and Mrs Sidikat Oyelaja(Member).

Ikenne: Chair: Rotimi Akinsanya, Vice - Chair: Mohammed Afuwape, Secretary : Dele Otesanya, Babatunde Banjo(Member) and Mrs Toyin George(Member).Ewekoro- Chair:Muyiwa Babayemi, Vice + Chair: Noheem Adebowale, Secretary: Niyi Ojuola, Ajibade Owolabi(Member) and Mrs Tosin Babatunde(Member)


Sagamu: Chair: Gbenga Banjo Baruwa, Vice - Chair Wasiu Adebayo, Secretary : Kolapo Adenuga, Mrs Oyindamola Lawal(Member) and Kalejaiye Adeyemi Sunday(Member)

Remo North: Chair: Biodun Somoye, Vice + Chair: Taiwo Sonuyi, Secretary: Muyiwa Sodade, Adeyemi Adeleye(Member) and Sunday Soluade(Member).

Ijebu North : Chair : Jaiyeola Yekeen, Vice - Chair: Sansa Ismaila, Secretary: Adebayo Sanwo, Yakubu Lamidi(Member) and Yinusa Adekunle Rauf(Member).

Ijebu East- Chair: Falujo Callistus, Vice - Chair : Bowale Adebanjo, Secretary: Ramon Ayandele, Alhaja Risikat Adenokun(Member) and Seun Adesanya(Member).

Ogun Waterside: Chair: Femi Onanuga, Vice - Chair: Tajudeen Otuyiga, Secretary: Yekeen Suleiman, Akeem Yusuf (Member) and Olufawo Segun(Member).

Yewa South - Chair: Fagbenro Olabode, Vice - Chair: Samson Salako, Secretary: Dada Ayedogun, Mrs Kehinde Adegbesan (Member) and Omoleye Zacheus(Member).

Ipokia - Chair: Shuaib Adeoshun,  Vice - Chair: Apo Ezekiel, Secretary: Mrs Amadi Rashidat, Azeez Ogunbiyi(Member) and Bola Sokenu(Member).

Yewa North - Chair: Babatunde Bankole, Vice - Chair: Benjamin Olusola, Secretary: Mrs Veronica Bola Adeniran, Musiliu Orisasanmi,(Member) and Victoria Oguntolu(Member).

Imeko Afon- Chair: Olusola Oke, Vice - Chair: Princess Adedeji Fausat,  Secretary: Olaotan Oluwasegun, Fatumbi  Olufemi and Musibau Legitan.

Ado Odo Ota : Chair- Wasiu Lawal, Vice - Chair: Ramon Wasiu, Secretary : Kola Muyideen, Dapo Lawal(Member) and Waliat Ogunbiyi(Member)

No comments:

Post a Comment